Jakie zagrożenia wiążą sie z tatuażem?

tattoo

Tatuaż to forma sztuki, która zostaje z człowiekiem na całe życie (a przynajmniej na jego większość). Tribale, gwiazdki, imiona, czaszki, symbole zdobią ciała przedstawicieli coraz większej gamy grup społecznych i w większości wypadków są całkowicie bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że tatuowanie to de facto uszkadzanie skóry ostrym narzędziem. Przy braku profesjonalizmu i dużej ilości nieuwagi mogą się z nim wiązać problemy zdrowotne. Studio Tatuażu Warszawa zaprasza na krótki przewodnik po zagrożeniach związanych z „dziaraniem”.

Bakterie i wirusy

Tatuowanie w teorii jest bardzo proste. Wystarczy znaleźć igłę, barwnik i nakłuwać ciało w taki sposób, aby substancja trafiała pod skórę.

I niestety wiele osób wychodzi z właśnie tego założenia i przed tatuowaniem nie podejmuje niezbędnych środków bezpieczeństwa.

A prawdziwy tatuażysta musi pamiętać, że nie jest wyłącznie artystą. Pracuje z żywym organizmem i powinien  posiadać podstawową wiedzę medyczną. A z niej wynika pewna odpowiedzialność.

Podczas nakłuwania wraz z tuszem do wnętrza ciała mogą przedostać się także bakterie i wirusy.

Poprzez maleńkie ranki powstające na skórze podczas tatuowania, może dojść do zakażenia między innymi gronkowcem oraz wirusem HPV.

Aby zminimalizować ryzyko przenoszenia się chorób, salon tatuażu Warszawa wyjątkowo pieczołowicie dba o sterylizację igieł.

Toksyny w tuszu

Salonów tatuażu niby przybywa jak grzybów po deszczu, ale jednocześnie cała branża jest zbyt mała, aby skupić na sobie uwagę rządzących. Z prowadzeniem tego typu biznesu wiąże się całkiem sporo obostrzeń, ale jeśli chodzi o tusze już panuje wolna amerykanka.

Barwniki do tatuażu nie muszą mieć atestów. Właściwie jedyne czego prawo od nich wymaga to podawanie składu. Ponadto niestety czasami się zdarza, że niewykwalifikowani tatuażyści sięgają po barwniki, które nie są przeznaczone do tego celu – na przykład tusze do drukarek.

Tutaj chyba nie trzeba tłumaczyć, że mogą w nim znajdować się substancje toksyczne, których duże ilości doprowadzą do zatrucia organizmu.

Aby go uniknąć, studio tatuażu Warszawa stosuje wyłącznie tusze renomowanych producentów, stworzone z myślą o nanoszeniu wiekopomnych wzorów na skórę.

Ryzyko alergii

Alergia na barwniki jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Dotyczy mniej niż jednego procenta osób, które robią sobie tatuaże. Mimo wszystko warto wiedzieć, że może do niej dojść.

Reakcja alergiczna najczęściej występuje w wypadku tuszy o określonych barwach – na przykład przy używaniu czerwonego i żółtego. Najczęściej objawia się ona jako obrzęk lub zaczerwienienie. Rzadziej mogą występować też: łuszczenie się skóry lub liszaje.

Alergia jest też o tyle problematyczna, że właściwie ciężko przewidzieć, kiedy wystąpi. Większość klientów dowiaduje się o uczuleniu już po wykonaniu tatuażu.

Salon tatuażu Warszawa niekiedy stosuje zabezpieczenie w formie tatuażu próbnego w mało widocznym miejscu. Nie jest to jednak stuprocentowo pewna metoda wykrywania alergii. Uczulenia czasami pojawiają się pod wpływem kontaktu ze słońcem albo po dłuższym czasie.

Dodaj komentarz