Soczewki kontaktowe – co powinnaś o nich wiedzieć?

soczewka kontaktowa

Soczewki kontaktowe to jedyne niechirurgiczne rozwiązanie na tymczasowe zredukowanie wady wzorku tak, że nie jest to widoczne dla otoczenia. Często osoby z wadą wzorku nie czują się dobrze w okularach korekcyjnych, bez nich natomiast nie mogą normalnie funkcjonować. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem są właśnie soczewki kontaktowe.

Jak dobrać soczewki do swojej wady wzorku?

Najlepszym sposobem na wybranie odpowiednich soczewek kontaktowych, jest wizyta u okulisty. Samodzielne próby będą kosztowne i mogą nie być korzystne dla naszego wzroku – w przypadku dobrania np. zbyt mocnych lub zbyt słabych. Nie warto się sugerować mocą naszych okularów, ponieważ moc soczewek zazwyczaj powinna być mniejsza od mocy okularów. Dzieję się tak, ponieważ soczewki kontaktowe umieszczane są znacznie bliżej naszego oka niż okulary korekcyjne.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dzielą się głównie ze względu na okres użytkowania. Na rynku dostępne są opcje jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Pojawiają się też takie, które w teorii można nosić non stop. Nigdy nie należy nosić soczewek dłużej, niż jest to zalecane na opakowaniu. Warto pamiętać, że czas ważności danej pary jest liczony od momentu otworzenia opakowania, a nie od ilości dni, w których je nosiliśmy. Oznacza to, że soczewki miesięczne są ważne 30 dni od daty otwarcia opakowania, nawet jeśli nosimy je tylko dwa razy w tygodniu. Istnieją też soczewki dla osób z astygmatyzmem.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Ciekawą opcją są kolorowe soczewki kontaktowe. Kiedyś były wybierane głownie przez osoby, które przebierały się z jakiejś okazji za kogoś innego. Teraz stały się bardziej popularne. Jeśli nie podoba nam się nasz kolor oczu lub po prostu chcemy zobaczyć się w innym – wystarczy założyć soczewki zmieniające kolor oczu. Na rynku dostępne są tzw. zerówki, ale też takie, które korygują wadę wzroku. Oczywiście należy zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Ich budowa składa się z kolorowej części oraz otworu na źrenicę. Niektórzy skarżą się, że w ciemniejszych pomieszczeniach, kiedy źrenice się powiększają, część kolorowa ogranicza pole widzenia. Dlatego zalecane są głownie do noszenia w dzień. Są bardzo ciekawą alternatywą dla zwykłych soczewek kontaktowych. Często dzielą się na dwa typy. Jedne tylko podkreślają nasz naturalny kolor oczu, głównie przeznaczone są dla osób o jasnym kolorze tęczówki. Inne natomiast są w stanie kompletnie zmienić nasz naturalny kolor i te są częściej wybierane przez osoby o ciemnym kolorze tęczówki.

Więcej o soczewkach dowiesz się ze strony: panhilaryoptyk.pl

Dodaj komentarz