Jak przygotować pokój dla osoby przewlekle chorej?

serce

Życie w dobrym zdrowiu jest niewątpliwie marzeniem każdego człowieka. Niestety jednak choroby nie omijają każdego. W przypadku osób przewlekle chorych opieka domowa jest znacznie lepszym wyjściem, niż umieszczenie chorego w hospicjum, dlatego warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, jeśli tylko rodzina takiej osoby dysponuje odpowiednią ilością środków pieniężnych. Jeżeli pacjent będzie leczony w domu, nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu jego pokoju. Warto zawczasu poszukać w Internecie sprawdzonych informacji na temat wyposażenia, które przyda się osobie obłożnie chorej.

Najważniejsze sprzęty dla domowego pacjenta

Nie ulega wątpliwości, iż w przypadku osób przewlekle chorych najważniejszym elementem wyposażenia pokoju są łóżka. Dobrze dobrane łóżka dla chorych powinny odpowiadać wszystkim podstawowym potrzebom. Najbardziej podstawowym kryterium są oczywiście odpowiednie wymiary oraz stabilność – zbyt małe łóżko będzie niekomfortowe, zaś chybotliwe może narazić chorego na niebezpieczny wypadek. Z reguły wystarczy, aby leżysko miało długość przynajmniej 200 cm. Zwróćmy także uwagę na to, czy łóżko jest dopasowane do wagi pacjenta. Porządne łóżko rehabilitacyjne powinno być też regulowane. Jest to ważne nie tylko z uwagi na wygodę pacjenta. Zapewnienie możliwości regulacji ustawienia łóżka ułatwi podłączenie kroplówki, przeprowadzanie ćwiczeń rehabilitacyjnych czy zabiegów medycznych. Obecnie standardem jest, że nowoczesne łóżka dysponują systemami regulacji elektrycznej. Łóżka dla chorych powinny być wyposażone w odpowiednie materace, które zapobiegną powstawaniu odleżyn. Powinny posiadać także kółka pozwalające na transport pacjenta. Nieco wstydliwym problemem, o którym nie można zapominać, jest konieczność zapewnienia choremu możliwości dbania o higienę. Tu oprócz wspomnianych już regulowanych łóżek przydatne mogą być specjalne podkłady antyślizgowe, miski do mycia głowy, a w przypadku osób borykających się z nietrzymaniem moczu – podkłady jednorazowe i pieluchomajtki.

Kupować czy wypożyczać?

Konieczność leczenia chorób przewlekłych wiąże się zwykle z wieloma wydatkami, toteż trudno się dziwić, że rodziny pacjentów szukają rozwiązań, które nie nadwyrężą nadmiernie ich domowych budżetów. Drobny sprzęt, taki jak kule czy specjalna zastawa do karmienia chorego jest raczej niedrogi i każdy może sobie na niego pozwolić. Znacznie większym problemem jest jednak zakup łóżka czy wózka inwalidzkiego. Dla oszczędnych dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług takiej placówki, jak na przykład wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Wybierając wypożyczenie zamiast zakupu zaoszczędzimy niemałe pieniądze, które będzie można przeznaczyć na lekarstwa i opłacenie fachowej pielęgniarki. Choroby oczywiście nigdy nie są przyjemne, ale jeśli zadbamy o stosowne wyposażenie pokoju pacjenta, to przyniesiemy mu sporą ulgę.

Dodaj komentarz