Potas i jego rola w organizmie

Chociaż nasz organizm potrzebuje różnych minerałów oraz mikroelementów, to jednakże jednym z tych ważniejszych, o których podaż musimy zadbać i o których nieco częściej można usłyszeć jest potas. W różnych suplementach, w różnych produktach spożywczych ów minerał mamy obecny, a często jest to także magnez z potasem, ponieważ te dwa minerały są w swoim działaniu ze sobą połączone, ponieważ bardzo często możemy mówić o zapotrzebowaniu oraz o zjawisku niedoboru owych składników.

Nadmiar oraz niedobór potasu

W tym miejscu skoncentrujemy się na działaniu oraz na roli potasu, a więc tym samym nie będzie mowa o magnezie. Tak w zasadzie to biorąc pod uwagę sposób i styl życia współczesnego człowieka, samo zjawisko nadmiaru przyjmowanego potasu tudzież jego niedoboru może być dosyć częste. Raczej nie stykamy się z czymś takim, czym jest brak potasu, ponieważ jest to sytuacja skrajna, która wymaga bardzo radykalnych działań. Jednakże jeśli mowa jest o zbyt małej ilości przyjmowanego potasu lub też o jego nadmiarze, to z taką sytuacją mamy do czynienia. Z czym to się wiąże? Oczywiście z bardzo konkretnymi konsekwencjami, z bardzo konkretnymi skutkami dla naszego organizmu, dla naszego zdrowia. Z czym konkretnie? Podzielmy tę kwestię na dwie części. Najpierw będziemy chcieli zająć się zjawiskiem zbyt niskiego poziomu potasu. Możemy wskazać na takie skutki jak:

– zmęczenie,

– skurcze mięśni,

– zdenerwowanie,

– nadciśnienie tętnicze,

– obrzęki kończyn.

witaminy

Ze zjawiskiem niedoboru potasu mamy do czynienia znacznie częściej, ale to wcale nie oznacza, że możemy nie baczyć również na jego nadmiar. Biorąc pod uwagę to, że obecnie mamy na rynku do czynienia z bardzo dużą ilością produktów uzupełniających ów minerał, możemy mieć do czynienia z tym zjawiskiem, jakim jest nadmiar potasu. Jest to bardzo groźne zjawisko, ponieważ w jego wyniku mamy do czynienia chociażby z nieprawidłowościami w pracy serca, możemy mieć do czynienia z wpływem na działanie niektórych leków, a więc sytuacja warta jest naszej uwagi. Zarówno niedobór potasu jak i jego nadmiar to groźne zjawiska, których zasadniczo należy unikać.

Rola potasu w ludzkim organizmie

Skoro mowa jest o potasie, to niewątpliwie jest to jeden z ważniejszych minerałów w naszym organizmie, a zatem należy zapytać o to, jaką rolę pełni potas w organizmie? Z uwagi na to, że minerał ten bardzo łatwo przenika przez błony ludzkich komórek, to tym samym dostarcza on do nich bardzo wielu cennych składników odżywczych, składników niezbędnych do prawidłowej przemiany materii. Bardzo istotnym elementem, na który wpływa potas, jest prawidłowe działanie systemu nerwowego, na prawidłowe działanie ludzkich mięśni, dzięki niemu możemy mówić o lepszym dotlenieniu ludzkiego umysłu, na pamięć i koncentrację.

Potas to minerał, o który należy zadbać, ale nie jest to trudne, ponieważ znajduje się on w bardzo wielu produktach (morele i figi suszone, awokado, seler, ziemniaki, banany, pomidory, kiwi, grejpfruty) oraz w bardzo wielu różnych suplementach diety. Tym samym zadbanie o prawidłowy poziom potasu nie jest niczym trudnym.

Dodaj komentarz