Wszystko o alergii na lakiery hybrydowe

ktore lakiery hybrydowe nie uczulaja

Głównym alergenem odpowiedzialnym za kontaktowe zapalenie skóry z powodu lakieru do paznokci jest żywica tosylamidowo-formaldehydowa. Tak zwane hipoalergiczne lakiery do paznokci prawdopodobnie nie zawierają czynników, które zwykle wywołują reakcje. Zbadano dostępne w handlu produkty i ich skład. Zaobserwowano, że większość marek zawiera co najmniej jeden składnik zdolny do wywołania choroby; dlatego reakcja alergiczna może wystąpić nawet po zastosowaniu środków hipoalergicznych. Należy przeprowadzić odpowiednie badanie konkretnego alergenu za pomocą testu płatkowego, ponieważ więcej niż jeden składnik może powodować alergię, a my musimy sprawdzić dokładny skład każdego produktu.

Co powoduje alergię na lakiery?

Kontaktowe zapalenie skóry na lakier do paznokci jest klasycznie spowodowane przez TSFR. Jeśli ta przyczyna zostanie zidentyfikowana, należy skorzystać z produktów, które są wolne od tego alergenu. Niektóre dane pokazują jednak, że większość marek lakierów do paznokci (60%) uważanych za bezpieczne zawiera w swoim składzie różne substancje, które potencjalnie mogą powodować reakcje skórne, co prowadzi do niepożądanych reakcji u pacjentów, którzy je stosują.

Czy istnieją lakiery hybrydowe które nie uczulają? Alergia skóry na lakier do paznokci została dobrze przebadana, ale dermatozy wywołane przez tak zwane produkty hipoalergiczne lub wolne od alergenów nie zostały zbadane, pomimo ich występowania w praktyce klinicznej.
Badanie z zastosowaniem testu płatkowej alergii kontaktowej należy przeprowadzić, jeśli w badaniach klinicznych podejrzewa się kontaktowe zapalenie skóry na składniki lakieru do paznokci, ponieważ możliwe jest, że przyczyną może być więcej niż jeden alergen. Ponadto skład produktów dopuszczonych do stosowania przez pacjentów ze zdiagnozowanym kontaktowym zapaleniem skóry również powinien zostać z góry przeanalizowany, a etykiety tak zwanych produktów hipoalergicznych nie powinny być przyjmowane według wartości nominalnej.

Jak sprawdzić czynniki wywołujące alergię?

Aby ocenić obecność potencjalnie alergizujących substancji w tak zwanych hipoalergicznych lub antyalergicznych lakierach do paznokci, ten rodzaj lakieru do paznokci, zarówno krajowy, jak i importowany, oraz ich skład badano w sklepach kosmetycznych i drogeriach w dużym mieście w Brazylii, a także na stronach internetowych, które sprzedają te produkty. Badane alergeny obejmowały toluen, formaldehyd, ftalan dibutylu, TSFR, żywicę epoksydową i sulfonamid. Dane zostały zarejestrowane i porównane z danymi podanymi w literaturze.
Stwierdzono, że dwadzieścia pięć marek krajowych i importowanych lakierów do paznokci ma hipoalergiczne lub wolne od alergenów linie. Analiza składu każdej marki wykazała, że 10 z nich (40%) nie miało żadnego z badanych alergenów, a 15 z nich (60%) miało co najmniej jeden składnik zdolny do wywołania ACD.
Spośród 25 marek 15 miało jeden lub więcej alergenów; 13 (52%) zawierało żywicę epoksydową; 11 (44%), TSFR; dwa (8%), formaldehyd; dwa (8%), o-p-sulfonamid; i jeden (4%), toulen.

Dlaczego pojawia się alergia na lakiery?

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów trzema głównymi składnikami produktów do paznokci, które powodują alergie na skórę, są HEMA, HPMA i akrylan etylu, dlatego asortyment lakierów powinien zostać opracowany bez tych składników.

Produkty obejmują:
– Lakiery hybrydowe
– lakiery żelowe
– Lakiery bazowe i utrwalające
– Trójfazowy żel do rzeźbienia

Alergie skórne na produkty do paznokci występują z powodu przedłużonego i powtarzalnego kontaktu skóry z nieutwardzonymi lub niedostatecznie utwardzonymi produktami zawierającymi akrylany lub nieutwardzonymi lub niedożywionymi utwardzony pył, niewłaściwy stosunek mieszania lub przez zastosowanie niewłaściwej lampy UV z żelami czy hybrydami.
Trzeba jednak zwrócić uwagę, że niektóre produkty nie mogą być produkowane jako hipoalergiczne, takie jak płyn akrylowy i proszek.

Dodaj komentarz