Blizny potrądzikowe – czym są i jak się ich pozbyć?

uroda

Jedną z powszechnych chorób skórnych jest trądzik, szacuje się, że dotyka nawet 80% młodych ludzi w wieku 12-24 lat. Mogą się z nią borykać także osoby nawet po trzydziestce. Jeśli poradzimy sobie z tą dolegliwością, po przebytym leczeniu często pozostają na skórze blizny potrądzikowe oraz przebarwienia. Jak sobie z nimi poradzić?

Na czym polega trądzik i dlaczego pozostają po nim blizny?

Zacznijmy od tego na czym polega trądzik. Nasz organizm traktuje go jako stan zapalny, dlatego broni się przed nim tak samo jak przed innymi infekcjami. Aby całkowicie wyleczyć się z tej choroby trzeba usunąć pozostałe w nim i dookoła niego martwe komórki oraz bakterie. Jeśli to się nie uda, proces leczenia będzie przebiegał nieprawidłowo, co prowadzi do powstawania tkanki o nieprawidłowej budowie w tych miejscach, gdzie wcześniej mieliśmy trądzik. Wielkość wgłębień i nierówności na skórze twarzy zależy od stopnia nasileń trądzika oraz stopnia prawidłowości leczenia. Na szczęście blizny potrądzikowe są łatwe do leczenia – zminimalizowanie ich, a nawet usunięcie całkowite to już standard. Na pomoc przychodzą zarówno domowe sposoby leczenia oraz profesjonalne zabiegi.

Leczenie blizn potrądzikowych domowymi sposobami

Jeżeli chcemy uniknąć korzystania z zabiegów kosmetycznych, istnieją domowe metody walki z bliznami potrądzikowymi. Należy zaznaczyć, że najlepszym wyjściem jest korzystanie z obu możliwości jednocześnie. Jednak przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią dietę, która będzie bogata w witaminy i przeciwutleniacze. Wskazane jest również wyeliminowanie z jadłospisu pikantnych potraw, które mają zły wpływ na stan skóry. Codziennie należy oczyszczać i złuszczać skórę, do tego posłużą odpowiednie peelingi, płyny czy żele. Odpowiednia pielęgnacja skóry nie zawsze jest całkowicie skuteczna, dlatego powinniśmy się kierować także innymi zasadami. Palenie papierosów z pewnością nie pomaga, a nawet wpływa negatywnie na odbudowę skóry, powodując jej niedotlenienie. W celu pozbycia się płytkich blizn potrądzikowych, możemy skorzystać z domowych metod, jakimi jest przygotowanie maseczek, np. z soku z cytryny, soku limonki czy octu albo z rozpuszczonych pięciu tabletek aspiryny w łyżeczce ciepłej wody z dodatkiem łyżeczki jogurtu naturalnego.

Profesjonalne metody na pozbycie się blizn potrądzikowych

Jeśli domowe leczenie okaże się nieskuteczne, warto zasięgnąć porad specjalistów i skorzystać z zabiegów kosmetycznych lub dermatologicznych. W zależności od stopnia zaawansowania blizn do wyboru mamy peelingi chemiczne, zabiegi dermatologiczne takie jak dermabrazja, mikrodermabrazja i laseroterapia, a w najgorszych przypadkach pozostają operacje plastyczne.

Peeling chemiczny to jeden z najskuteczniejszych zabiegów wykonywanych w przypadku blizn potrądzikowych. Używa się mieszanki chemicznej z dodatkiem kwasu salicylowego, który pomaga dogłębnie usunąć martwy naskórek.

Należy pamiętać, że na każdym etapie leczenia warto sięgać po rady dermatologów, aby nasze domowe lub profesjonalne sposoby walki z bliznami potrądzikowymi odbywały się pod nadzorem specjalisty. Proces leczenia tego schorzenia może być bardzo czasochłonny, więc trzeba do niego sporo cierpliwości.

Dodaj komentarz