Jakie badania zrobić przed procedurą in vitro?

niepłodność

Zanim lekarze z kliniki leczenia niepłodności podejmą się u pacjentki wykonania procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, przeprowadzają szereg badań i konsultacji. Mają one na celu sprawdzenie, czy w przypadku danej pary rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem i drogą leczenia niepłodności jest zapłodnienie in vitro.

Pierwsza wizyta w klinice

Para zgłaszająca się do kliniki leczenia niepłodności we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie czy w każdym innym mieście, musi liczyć się z tym, że zanim dojdzie do zapłodnienia pozaustrojowego, będzie musiało minąć sporo czasu.

Para odbywa pierwszą wizytę konsultacyjną, na której nakreślany jest dalszy plan działania. Trwa ona długo, ponieważ obejmuje nie tylko wywiad lekarski, ale i analizę dotychczasowych wyników badań i całej dokumentacji medycznej dotyczącej leczenia niepłodności u pacjentów.

Podczas pierwszej wizyty lekarz bada kobietę i wykonuje badanie USG, dla oceny stanu narządów rodnych. Następnie zleca serię badań – tak dla kobiety, jak i dla mężczyzny.

Jakie badania przed in vitro?

Kobiecie przygotowującej się do zapłodnienia in vitro, lekarz w klinice leczenia niepłodności zwykle zleca wykonanie kompletu badań:

  • AMH – badanie z krwi, dotyczące poziomu hormonu AMH (Anti-Müllerian Hormone), pozwalające ocenić stan rezerwy jajnikowej pacjentki, a na tej podstawie jej bieżącą płodność,
  • FSH – badanie poziomu hormonu FSH wytwarzanego przez przysadkę mózgową i odpowiedzialnego za prawidłowe działanie układu rozrodczego u kobiet i mężczyzn, pomaga ono w diagnostyce zespołu policystycznych jajników,
  • cytologii – podstawowe badanie umożliwiające rozpoznanie raka i stanów przednowotworowych szyjki macicy,
  • TSH – badanie hormonu wytwarzanego przez tarczycę,
  • prolaktyny – badanie hormonalne,
  • testosteronu – badanie hormonalne,
  • E2 – Estradiol E2 badany jest we krwi w diagnostyce chorób jajników.

Mężczyzna zaś kierowany jest na badanie nasienia oraz umawiany na wizytę u androloga lub urologa. Poszerzona diagnostyka niepłodności może być wykonana na kolejnych wizytach w klinice, jeśli jest to konieczne na podstawie wyników dotychczasowych badań. Zlecane do wykonania są także badania wirusologiczne dla obu partnerów, a kobieta może być skierowana na badanie grupy krwi, APTT (badanie pozwalające ocenić tzw. wewnątrzpochodną aktywację układu krzepnięcia), poziomu sodu, potasu oraz badanie morfologiczne. Wyniki wszystkich badań wpływają na wybór techniki zapłodnienia in vitro i kwalifikację do niego.

Dodaj komentarz